Anasayfa , AVRUPA , İsviçre YDG’den Stand Çalışmaları

İsviçre YDG’den Stand Çalışmaları

IMG_0459İSVİÇRE | 11 – 10 – 2015 | Son zamanlarda geliştirilen ırkçılık, özellikle Avrupa ülkelerinde en can yakıcı şekilde yaşanmaktadır. Biz de İsviçre YDG olarak ırkçılığa karşı sürdürdüğümüz “Stand Up For The Fight” kampanyası çerçevesinde faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Fransa’nın Calais şehrinde bulunan Jungle de Calais kampı, Avrupa’nın en büyük ve en yoksul kamplarından bir tanesidir. Yaklaşık 3 bin kişiyi barındıran bu kampta, savaşlardan dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanlar çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Havaların soğumasıyla birlikte daha da zorlaşan kamp şartları için ihtiyaçlar da artmaktadır. Bu doğrultuda örgütlediğimiz stant çalışmaları, mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gerçekleşmiştir.

9 Ekim Cuma günü Zürih ve Basel’de açtığımız standlarımızda, önceden hazırladığımız yiyeceklerimizi bağış karşılığında dağıttık. Mültecilerin sorunlarına değinildiği stantlarımızda, özellikle İsviçrelilerin ilgilerinin yoğunluğu dikkat çekiciydi. Öğlen 12’de başlattığımız stand çalışmalarımız, aksam saat 19’a kadar aralıksız sürdürüldü.

Gençliğimizin yoğun çalışması sayesinde stantlarımızda yaklaşık 1.200 frank toplandı. Bu para ile kalem, defter, battaniye, uyku tulumu gibi ihtiyaçlar alındı. İhtiyaç malzemeleri alışverişinden arta kalan para da zarfa konularak Revolutionärer Aufbau(İnşa Örgütü)’ya, Jungle de Calais kampına yollanmak üzere teslim edildi.

Sözde kapılarını savaş mağduru mültecilere açan Avrupa devletleri, demokrasi naraları atarken aynı zamanda insanlık dışı, ırkçı uygulamalarla göçmenlerin hayatlarını zorlaştırmakta. Eş zamanlı ev baskınları ve tutuklamalarla 15 Nisan’da ATİK aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar Avrupa’nın bu ikiyüzlü uygulamalarından sadece bir tanesidir. Ülkesinde koruma altına aldığı politik mültecileri tutuklayarak cezaevlerine atması, emperyalist devletlerin gerçek yüzünü göstermektedir. Bizler de bu bilinçle, ırkçlıkla mücadelenin aslında sistem sorunu olduğu, ATİK’li devrimcilerden bağımsız olmadığı bilinciyle kampanyamızı örgütlediğimiz her alanda ATİK’li devrimcilerin de çalışamlarımızın merkezinde olması gerektiği bilinci ile hareket ediyoruz. Bu kapsamda standımızda kampanyamızın propagandasının yanı sıra tutuklamalara karşı imza toplandı ve bildiri dağıtımı yapıldı.

Bizler, Avrupa’da faaliyet yürüten anti-faşist, anti-emperyalist gençlik örgütü olarak emperyalist savaş politikalarının sonucu olan göçmen ve mülteci sorunlarına karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız..

 

İsviçre Yeni Demokratik Gençlik

Neue Demokratische Jugend