Anasayfa , AVRUPA , İSVİÇRE’de “Çapulcular Spor Turnuvası” Gerçekleştirildi

İSVİÇRE’de “Çapulcular Spor Turnuvası” Gerçekleştirildi

LOZAN | 18 – 07 – 2013 | İsviçre Yeni Demokratik Gençlik ve Young Struggle‘ın ortak olarak örgütlediği, İTİF ve İGİF ‘in de destek sunduğu spor turnuvası ve pikniği başarıyla gerçekleştirildi.

İsviçre alanında devrimci dayanışma, ortak iş yapma kültürünün geliştirilmesi ve ilişkileri güçlendirmek adına örgütlenip, federasyonlar bazında yakalanan dayanışmayı gençlik tarafından oluşturma amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, 14 Temmuz Pazar günü Lozan‘da gerçekleştirildi. İsviçre’de bu anlamda daha geniş katılımlı anti-faşist, anti-emperyalist bir devrimci birlikteliğin kurulmasının temellerinin oluşturulması ve ortak iş yapma kültürün artırmak için örgütlenen bu çalışma YDG ve YS‘nin ortak oluşturduğu komiteyle örgütlendi.

Yapılan etkinliği tüm devrimci, yurtsever kurumlar ve demokratik kurumlar davet edilmiştir. Fakat gerekli ilgi görmemiştir. Turnuva alanı “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” pankartı ve üzerinde Gezi direnişinde sembolleşen duvar yazıları ile birlikte “Hoş Geldiniz” pankartı ve YDG ve YS bayrakları ile süslendi. Alandaki ağaçlara, Gezi Parkı direnişinde ve Lice’de şehit düşenlerin fotoğrafları yapıştırılarak anıldı.

Etkinlik, şehit düşenler için coşkulu bir alkışın ardından, “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!” sloganıyla ve Gezi direnişini selamlayan türküler, marşlarla başladı.
Turnuvaya İsviçre’nin birçok şehrinden YDG, İTİF ve Yeni Kadın üyelerinin katıldı ve destek verdi. Turnuvada, Basel YDG futbol takımı, Zürih futbol takımı ve İTİF üyelerinin kurduğu futbol takımlar katılırken; Zürih’ten ve Lozan YDG’den oluşan kadın voleybol takımlarıyla turnuvaya katılındı. Diğer şehirdeki YDG’liler de takımlarda yer alarak kaynaşma sağlandı. Bir-Kar gençliği de bir futbol takım ile katılarak turnuvaya desteklerini sundular. Young Struggle ve İGİF’li dostların kurduğu takımlar ve İGİF ve İTİF’in ortak kurduğu futbol takımları ile turnuvalar start verildi.

Turnuvayı futbolda Zürih YDG takımı şampiyon olurken, Bir-Kar’ın gençliği ikinci oldu.
Voleybolda Zürih YDG’nin kurduğu voleybol takımı şampiyon olurken, YS’nin kurduğu takım ikinci oldu. Kupa töreni sırasında alınan kupalar Gezi direnişi şehitlerine atfedilirken, ortak fikir daha çok birliktelik ve daha çok dayanışma oldu.

Turnuvada yemek sırasında yapılan sunumlar ve kısa forumla Gezi Parkı’nın önemi ve “bizi bekleyen görevler” başlıklı bir tartışma yapıldı.
Sunumları İGİF ve İTİF adına İGİF başkanın yaptığı konuşmada, federasyonlar bazında yakalanan birlikteliğin geçlik bazında yükseltilmesi ve Gezi Parkı ruhunun her alana yayılmasıyla beraber, Gezi direnişiyle başlayan tutuklama terörü ve Türkiye’de tutuklu olan binlerce politik tutsağa özgürlük için yapılacak çalışmalarda ortak iş kültürünü buralara taşınması vurguları yapıldı.

YDG ve YS adına ise YS temsilcisi yaptığı konuşmada; gençliğin önemi, mücadeledeki yerini ve bedel ödemedeki cüretine atıflarda bulunurken, sistemin geliştirdiği yoz kültüre karşı örgütlü mücadelenin arttırılması, yine geçlik bazında dayanışmanın devam edeceği ve daha da büyütüleceği konusuna vurgu yaptı.

Daha sonra sırayla alınan sözlerde ortak fikir daha fazla kurumlarla ortaklaşmak, Gezi direnişiyle ilgili yerel kurumları bilgilendirmek, forumlar düzenlemenin önemi ve İsviçre’deki gerici yasalara karşı göçmenlerin, aynı Gezi Parkı ruhuyla mücadeleyi yükseltmesi gerektiği vurgularıyla tartışmalar bitirildi. Davul zurna ile halaylar ve atılan sloganlarla etkinlik tamamlandı. Etkinlik sonrası kullanılan alanın temizliği ve düzenine dikkat edilerek bitirildi.
Bu birliktelikle beraber biz de diyoruz ki: BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

İSVİÇRE YDG