Anasayfa , AVRUPA , İsviçre’de Öğrenciler Sokakta; “BU DAHA BAŞLANGIÇ!”

İsviçre’de Öğrenciler Sokakta; “BU DAHA BAŞLANGIÇ!”

LOZAN | 19 – 12 – 2013 | İsviçre’de gerici yasalar bir bir çıkarken bir yandan da kantonlar düzeyinde hak alma çalışmaları başatılıyor. uzun süredir üniversitelerin önüne getirilen üniversite harçların yuksetilmesi, bursların düşürülmesi gibi yeni yasalar kantonlarda görüşülmeye başladı. Bu konuda basel üniversitesin de başlayan eylemler ve tepkiler kanton vaud(Lozan) da protesto edildi.

İsviçre’de bir çok sorunla baş başa kalan örgenciler bir yanda barınma sorun yaşarken bir yandan üniversite harçların yükseltmek ,bursların ve günlük yemek ihtiyacın daki rakamıda düşürmek istenmektedir. Vaud eyaletinde yürürlüğe konmak istenen yasa hayat pahalılığının hat safhada olduğu İsviçre’de öğrenciler için ciddi bir riskler yaratıyor. Yasa kapsamında devlet bursu alan bir öğrencinin günlük yemek ihtiyacı 15 franktan 7 franka düşürülmek isteniyor. Öte yandan, İsviçre devletince göçmenlere verilen F ve N kimliğine sahip olan üniversite ve lise öğrencilerinin yararlandığı burs hakkı iptal edilmek isteniyor. İsviçre’de bu kimliklere sahip onların çok zor iş bulabildiğine dikkat çeken öğrenciler işsiz ve burs alamayan bir öğrencinin okulu bırakmaktan başka seçeneğinin olmadığını vurguluyorlar. Bu yasalar karşı lozan da yüzlerce örgencinin katıldığı bir meşaleli protesto yürüyüşü gerçekleşti.

Vaud eyaletinin basketi Lozan’da yapılan yürüyüşte “ Sorunsuzca yaşamak ve eğitim almak için burs ” yazılı pankartı açan kitle eyalet meclisine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemciler, yürüyüş boyunca sık sık, “ Tereddüt yok. Grev, grev, grev ve eylem, işte çözüm budur” sloganını attılar.

Eyaletin bütçe görüşmelerinin yapıldığı bina önüne gelen eylemciler, eğitim alanındaki kesintileri protesto etmek için bina girişine maket makas bırakarak “yoksulluğa karşı bursları yükseltin” sloganını attılar.

Cenevre, Valais, Fribourg gibi eyaletlerden katılan öğrenci temsilcileri, benzer yasalarla kendilerinin de karışılacağı tehlikesine vurgu yaparak dayanışma mesajları verdiler.

Öğrenciler: “ 68 ruhuyla Yeniden geleceğiz”

Şehir merkezinde meşalelerle yürüyüşe başlayan kitle yasanın görüşüleceği eyalet parlamentosu önüne gelerek “ sessizce yaptığınız bu tasarıyı biliyoruz. Bu gece buradayız ve yeniden geleceğiz” dediler. Eylemliklerinin devam edeceğini duyuran öğrenci temsilcileriFransa’daki 68 öğrenci hareketinin temel sloganı olan “ bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganını atarak eylemlerini sonlandırdılar

Sud, Solidarité gibi örgütlerin organize ettiği yürüyüşe Young Struggle (YS), Yeni Demokratik Gençlik (YDG) ve Bir-Kar da katılarak destek verdi.