Anasayfa , AVRUPA , Londra’da Taksim / Gezi Direnişi ve Tutsaklarıyla Dayanışma Gecesi Yapıldı

Londra’da Taksim / Gezi Direnişi ve Tutsaklarıyla Dayanışma Gecesi Yapıldı

LONDRA | 23 – 12 2012 | Londra ‘da UPOTUDAK(Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi) ve YDG (Yeni Demokratik Gençlik) tarafından düzenlenen dayanışma gecesi 22 Aralık pazar günü yapıldı. Salona “Gezi Tutsaklarına Özgürlük” ve “Çeteleşme ve yozlaşmaya karşı YDG saflarında Birleş” yazılı pankartlar asıldı. Ayrıca “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Kırkısraklılar Dayanışma Merkezinde gerçekleşen dayanışma gecesi saat 18:00 da başladı. Açılış konuşmasının ardından Gezi Direnişi özelinde tüm Devrim Şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

Devrimci Tutsaklara Sahip Çıkalım

Saygı duruşunun ardından UPOTUDAK adına bir konuşma yapıldı.
Yapılan konuşmada “Bugün iktidarda olan, AKP hükümeti F-Tipi cezaevlerinde devrimci tutsaklara keyfi yasaklar koyarak tecrit ve izolasyon en üst biçimde uygulamaktadır. Kitap, dergi yasağıyla birlikte, aylar süren görüş yasaklarıyla da AKP hükümeti, işkenceyi cezaevlerinde olağan bir durum haline getirmiştir. Onlarca hasta tutsağın bulunduğu F-Tipi cezaevlerinde 100’lerce devrimci tutsak ölüm kalım mücadelesi vermektedirler. 19 Aralık katliamının 13. yılında cezaevlerindeki devrimci tutsaklara sahip çıkalım. Direnişlerini sahiplenelim, seslerini kamuoyuna taşıyalım. Devrimci tutsaklarla maddi-manevi dayanışmada bulunalım. 
Cezaevlerine dergi, kitap gönderelim. Devrimci tutsakların yalnız olmadıklarını her platforma taşıyalım.” 
denildi.

UPOTUDAK adına yapılan konuşmanın ardından çalışmalarını Londra YDG çatısı altında sürdüren Tohum Halk Oyunları ekibi sahne aldı.
Daha sonra misafir olarak buluban Araştırmacı-Yazar Mehmet Bayrak bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’deki hapishane gerçekliğini kendi hapishane deneyimleriyle anlattı.
YDG adına okunan mesajda ise “Elde edilen her başarı elbette ödenen bedeller üzerinde yükselmektedir. Ödenen her bedel acımızı yükseltirken, kinimiz bilemektedir. Şehitlermizi sahiplenmek, onları anmak gelecek kuşaklara aktarmak, en önemli sorumluluğumudur. Şehitlerin neden bedel ödedikleri, gelecek kuşaklara aktarıması gerekir. Her bir şehidimiz mücadelemizin, Gezi ve Taksim direniş ruhunun devam edeceğinin en önemli garantisidir. Bize düşen görev bu direnişten öğrenmek ve alanlarda direnişi geliştirmektir.” denildi.
Daha sonra çalışmalarını Londra ‘da sürdüren Grup Awaz sahne alarak Kürtçe ve Türkçe türküleri seslendirdiler.
Verilen aranın ardından ise Grup Abdal sahne aldı. Gezi şehitleri için sevilen türkülerini seslendiren Grup Abdal’ın ardından etkinlik sona erdirildi.
Gecede ayrıca GİK-DER , Temel Demirer ve Mustafa Sarısülük’ün mesajları da okundu.