Anasayfa , AVRUPA , PEGIDA İsim Değiştirse de Geçit Yok!

PEGIDA İsim Değiştirse de Geçit Yok!

ffm_anti_pegidaFRANKFURT | 25 – 03 – 2015 | Haftalardır PAGİDA’nın Frankfurt’ta eylem yapması başta antifaşistler olmak üzere bitçok kesimin tepkisi ile karşılaşmış, karşıt gösterilere binlerce insan katılmıştı. Irkçı PEGİDA hareketi iki hafta önce Frankfurt’ta Polisin yoğun çabası sonucu yürümüş ve çıkan olaylarda her iki kesimdende yaralananlar olmuştu. Önceki hafta bir açıklama yapan PEGİDA hareketi, başka bir isim altında eylemlerine devam edeceklerini dillendirmişlerdi. Bu hafta Pazartesi günü Frankfurt’un Goethe meydanında toplanan 35 kadar PEGİDA’cı, Freie Bürger für Deutschland(Almanya için Özgür Vatandaşlar) adı altına eylemlerini gerçekleştirdiler.

Polisin yoğun güvenlik önlemi altında mitinglerini gerçekleştirebilen PEGİDA’cılara karşılık binin üzerinde insan karşı protesto etkinliğinde yer aldı ve PEGİDA’cıların yürümesine engel oldu. Başta Antinazi Koordinasyonu olmak üzere bir çok yerli ve göçmen kurumun çağrısı üzerine toplanan kalabalığa karşı Polis yine sahnedeydi. Polisin ırkçı PEGİDA hareketinin adeta koruyuculuğunu yaptığını dile getiren antifaşistler, PEGİDA’nın, isim değiştirse de ırkçılığı ve faşizmi yaymanın peşinde olduğu, orada bulunanların Neonaziler olduğu dile getirildi. PEGİDA ve BAGİDA hareketlerinin başı olan Heide Mund ve Michael Stürzenberger denen kişilerin daha önce Neonazi Hooliganları tarafından organize edilen etkinliklere katılarak konuşma yaptıkları ve bu ırkçı politikaları yaymak için Frankfurt’a geldiklerinin altı çizildi.

Polisin alanı sadece PEGİDA’cılara açması ve antifaşistlere yasak getirmesine karşın antifaşistler ses düzeneklerinin alana girmesi konusunda ısrarcı oldu. Meydan girişini antifaşistlere kapatan polisle, antifaşistler tarafından karşılıklı barikatlar oluşturuldu ve polisin ses sitemini ele geçirilmesine fırsat verilmedi.

Eylemde bir konuşma yapan YDG temsilcisi ise, ATİF-YDG ve Yeni Kadın adına konuşma yaptığını dile getirdi ve PEGİDA tipi hareketlerin Alman devleti tarafından desteklendiğini dile getirdi. Irkçılık ve faşiszmin bir düşün olmadığını, bir katliam politikası olduğunu dile getiren YDG temsilcisi, herkesi PEGİDA’ya karşı aktif mücadeleye çağırdı.

PEGİDA’nın propagandasının engellenmesinin ardından, katılımcıları polis koruması altında alandan uzaklaştırıldı. Yapılan çağrılarda her Pazartesi eylemlerin devam edeceği vurgulandı.