Anasayfa , AVRUPA , Remember, Remember, the 5th of November

Remember, Remember, the 5th of November

AVUSTURYA | 06 – 11 – 2013 | Remember, Remember, the 5th of November Eğitim yazısı

Bu seferki eğitim yazımızda 5 Kasım, yani Guy Fawkes Gecesini anlatacağız. Çoğumuz bu günün anlamını bilmesek bile, günümüzde dünyanın her yerinde bu günün bizlere bıraktığı mirasla karşılaşıyoruz. Konumuz halk ayaklanmaları ve direnişler oldugunda, 5 Kasım’ı yani ¨Guy Fawkes Gecesini¨ saymazsak, koca bir tarihi unutturmaya katkiı sağlarız. Okullarda çoğumuz özellikle İngilizce dersinde İngiliz tarihini ögrensekte, bu direniş tam anlamıyla anlatılmamaktadır – cünkü zamanında totaliter sisteme karşı bir halk ayaklanması gerçekleşmiştir. Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!)

Her yıl İngiltere’de 5 Kasım gecesi ülke genelinde havaifişekler eşliginde büyük bir katılımla kutlanır Guy Fawkes Gecesi. Eminiz bu kutlama hakkında bilinenler, bu olaydan esinlenerek kurgulanmış V For Vendetta eseri hakkında bilinenlerden daha sınırlıdır. Evet V For Vendetta filmini yada kitabını bilmeyenimiz yoktur. En azindan maskesiyle pekçok yerde karşılaşmışızdır.

Peki V For Vendetta eserine ilham veren kişi kimdir ? İşte V for Vendetta’ya can veren ve aradan yüzyıllar geçmesine rağmen adından söz ettirmeyi başaran o kişi, katolik bir İngiliz askeri olan ve İngiliz tarihinin en büyük vatan haini olarak kabul edilen Guy Fawkes‘tır.

5 Kasım 1605 de Guy Fawkes ve Robert Catesby öncülüğünde 12 arkadaş, Protestan mezhebi mensubu Kral I. James ve ailesini öldürüp Katolik bir devrim gercekleştirmek amacıyla Parlamento binasını uçurmak amacıyla ünlü Barut Komplosunu düzenler. Fakat saldırı planladıkları gibi gitmez ve başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda ise Guy Fawkes tarihin en kötü idamlarından birisine mahkum edilir. Günümüzde politik mahiyetinden arınıp eğlenceye dönüsen Guy Fawkes Gesei kutlamasının çıkış noktası işte bu olaydır. Bir tür karşı-reform hareketi olarak tarihe geçen barut komplosunun nedeni, 16.yy sonları ile 17.yy başlarında İngiltere’de doruğa ulaşan mezhep çatışmaları ve Kraliyetin Britanya Katoliklerinin haklarını sınırlamasıdır.

Bu olayın ardından İngiltere’de komplonun başarısızlığını kutlama amaçlı Guy Fawkes geceleri düzenlenmeye ve Guy Fawkes maskesi yakılmaya başlanmıştır. Daha önce bir tür demokrasi ve özgürlükler başlığı altında gerçekleştirilen bu gece, artık bir tür eğlenceye dönüşmüştür V for Vendetta’da totaliter bir rejime karşı İngiliz halkının uyanışı olan maske, artık pek çok başkaldırının, protestonun ya da devrim hareketinin simgesi haline gelmiştir.

Bu simge özellikle günümüzde gittikçe popülerleşen ve gerçeklestirdiği eylemlerle ismini duyuran – Hacker grubu Anonymous tarafından kullaniliyor. Sisteme karşı eylemler gercekleştiren Anonymous aktivistleri, yüzlerini bu maske ile saklıyorlar. Özellikle Arap halkı isyanlarında gösterdikleri dayanışmayla kuşkusuz dünyada yaşayan tüm Devrimci Demokrat insanların taktirini toplamayı başardılar.

AVUSTURYA ÜGK