Anasayfa , AVRUPA , YDG’den Tutsak Öğrencilerle Dayanışma Etkinliği

YDG’den Tutsak Öğrencilerle Dayanışma Etkinliği

ULM | 27 – 10 – 2013 | 26.10.13 Cumartesi günü Ulm şehrinde Güney Almanya Yeni Demokratik Gençlik ( YDG) tarafından tutsak öğrenciler ile dayanışma gecesi coşkulu geçti..
Geceye başta gezi ve tüm demokrasi şehitleri için yapılan saygı  duruşu ile başlandı.YDG adına bu gecenin önemi ve sahiplenici rolüne vurgu yapılan konuşmanın ardından Cultura tiyatro ekibi tarihsel bir süreci Spartaküsten Paris komünine oradan Stalingrad direnişinden Gezi direnişine olan süreci bölümler halinde sundular.

Grup şiar  marşları ve türküleriyle şehitlere olan anıları hüzün ve coşkuyla hatırlattılar.Hasan Sağlam ise kendi dili zazaca ve türkçe klamlarını söylüyerek coşkulu anlar ortaya koydu.

Verilen aranin ardından genç  Onur Yeşildağ  birbirinden güzel türküleriyle beğeni topladı.Son olarak sahneye Onur Olgun çıkarak gecenin ilerlemiş saatine karşın yorulmuş dinleyicilere  adeta doping yaparak en güzel marşlarıyla kitleyi coşturdu kitle halaya durdu.

Gece esasta tutsak öğrencilerin kavgasına ses olmak, onların sesini ve taleplerini anlata bilmek ve bu mücadelenin hepimizin olduğunu ve bu sistemde birlikte mücadele etmek gerekliliğini vurgulamak adına önemliydi.Gece türkçe ve almanca yapılan sunumla birlikte olumlu bir etkinlik olarak son buldu.