Anasayfa , AVRUPA , Siyonist İsrail’in Refah Saldırıları Duisburg’da Kınandı!

Siyonist İsrail’in Refah Saldırıları Duisburg’da Kınandı!

İsrail devletinin Refah’a saldırısı üzerine acil eylem çağrısıyla Duisburg’da bir eylem düzenlendi. Bir gün önce yapılan çağrıya yaklaşık 150 kişi eyleme katılarak yanıt verdi.

Çarşamba akşamı saat 17:00’da başlayan eylemde yapılan konuşmalarda Siyonist İsrail devletinin saldırılarında, çoğunluğunun çocuk olan ve çadırlarda yaşayan silahsız halkın katledildiğine vurgu yapıldı. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarında şimdiye kadar 36 bin insanın katledildiğine dikkat çekilerek bu saldırılarda Alman devletinin de sorumlu olduğunun altı çizildi.  Emperyalist Alman devletinin İsrail’e verdiği siyasi, ekonomik ve askeri desteğin derhal durultulması talep edildi.

HBuF (Isınma, Ekmek ve Barış) adına yapılan konuşmalarda ise Duisburg polisinin Filistin Dayanışma Komitesi’nin yasaklanmasına ve İsrail devletinin saldırılarına karşı çıkan kurum ve bireylere yapılan baskılara dikkat çekildi.

Yine Duisburg’da faaliyet gösteren Migrantifa (Antifaşist Göçmenler Örgütü) adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada ‘’Filistin’de katliama karşı çıkmak demek emperyalizme karşı çıkmak demektir. Çünkü Filistin’deki İsrail saldırılarının arkasında bütün emperyalist güçler durmaktadır. Bunun için antiemperyalistler olarak bir araya gelip ortak mücadele etmeliyiz’’ dendi.

Yine eyleme Bochum Filistin Dayanışma Komitesi’nden katılanlar oldu. Onların yaptığı konuşmada, Duisburg polisinin Filistin ile dayanışmayı yasaklamaya yönelik saldırılarına değindi ve bu saldırıların dayanışmayı durduramayacağına dikkat çekildi.

Yine Duisburg DKP adına yapılan açıklamada (Almanya Komünist Partisi) Filistin’de bir katliamın yaşandığını, bu katliamın uluslararası ceza mahkemesinde onandığını ve Almanya genelinde Filistin ile dayanışmanın durdurulamayacağına değinildi.

DSSQ (Duisburg Karşı Duruyor) adına yapılan konuşmada ise aylardır Filistin için sokaklarda olduklarına ve hiçbir yasağın mücadelelerini durduramayacağının altı çizildi. Almanya genelindeki Filistin eylemlerine yapılan saldırılara karşı bütün halkın duyarlı olması çağrısı yapıldı.

Eylemde ayrıca ATİF temsilcisi de bir konuşma yaptı. ATİF adına yapılan konuşmada Alman devletinin Filistin eylemlerine yaptığı saldırı kınandı. Temsilci, saldırı ve baskıların dünyanın neresinde olursa olsun Filistin direnişini kıramayacağını çünkü Filistin direnişinin haklı ve meşru olduğunu belirtti. Özellikle Ortadoğu’daki Arap devletlerinin ve TC devletinin İsrail devletine verdiği desteğe dikkat çeken ATİF temsilcisi, İsrail askerlerinin içtiği sudan, uçak ve helikopterlerin akaryakıtlarının Türkiye’den gittiğini ve Filistin direnişine sahip çıkmanın Faşist TC devletine karşı çıkmak anlamına geldiğine dikkat çekti. ‘’nasıl ki faşist TC devletinin gücü komünist ve Kürt özgürlük mücadelesini bastırmaya yetmediyse, Siyonist İsrail devletinin gücü de Filistin’deki direnişi bastırmaya yetmeyecektir.’’ dedi. Bu esnada orada bulunan ve Türk milliyetçisi olduğu düşünülen bir grup, ATİF temsilcinin TC eleştirisi üzerine konuşmayı kesilmeye çalıştı. Lakin konuşma devam ettirildi ve bu grup eylem alanından uzaklaştırılarak provokasyona müsaade edinilmedi.

Eylem daha sonra Yaşasın Filistin, Yaşasın Gazze Direnişi, Kahrolsun Alman Devletinin İsrail’e Desteği, ve Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı.

KAYNAK: ATİK HABER MERKEZI