Anasayfa , AVRUPA , Stuttgart YDG tarafından Gençlik ve Kültür Akşamı düzenlendi

Stuttgart YDG tarafından Gençlik ve Kültür Akşamı düzenlendi

STUTTGART|23.04.2017|Stuttgart YDG tarafından her sene yapılan Gençlik ve Kültür Akşamları dizisinin bu sene üçüncüsü gerçekleştirildi. ‘’GENÇLİK GELECEK, GELECEK ELLERİMİZDEDİR’’ şiarı ve yaklaşık 120 kişinin katılımı ile Freie Musikschule’de saat 18’de etkinlik başladı.

Katledilişinin 44. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Aliboğazında şehit düşen 8 TKP/ML TİKKO Gerillaları şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından yapılan açılış konuşmasında geldiğimiz ve yaşadığımız topraklar üzerine değerlendirme yapılırken ‘’Bizler Batı Avrupa’da yaşayan göçmen gençler olarak bu saldırılara karşı direniş odaklarından aldığımız güçle ve tarihsel haklılığımızla anti-faşist, anti-emperyalist mücadelemizi sürdürecek, daha da büyüteceğiz!’’ denildi. Açılış konuşmasının ardından Tohum Kültür Derneği bünyesinde her Salı günü saat 18’de ‘’Biz türküleri sesimiz güzel diye değil, türküler gelecektede gerekli olduğunu için söylüyoruz’’ sloganı ile çalışmasını sürdüren Tohum Koro Grubu sahne alırken büyük beğeni topladı.

Enternasyonal Liste adına yapılan konuşmada Stuttgart’ta afganların sınırdışı edilmesi ve seçimler konu alınırken enternasyonal bir parça ile sonlandırıldı. Deniz Türkmen 3 parça ile sahnede yerini aldıktan sonra İnitiative Kurdistan Solidarität Stuttgart adına bir selamlama mesajı sunuldu. Adnan Yücel’in ‘’Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’’ şiirini seslendiren Ali büyük beğeni topladı.

Program verilen yarım saatlik molanın ardından hazırlanan Sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyonda gençliğin isyan ruhuna değinerek farklı direniş odaklarından görüntüler sergilendi. Konuşmalar ve program esnasında ara ara ayrıca alanda yürütülen ve sınırdışı edilmek istenilen mülteciler için yapılan eylemliklerin görüntüleride sergilendi. Türküleri ve yüreği ile gençliği yalnız bırakmayan Onur Olgun ile program devam etti. Ardından Nihat Dağ sahne alırken türküler ve halaylar eşliğinde ‘’Direne Direne Kazanacağız’’ sloganı ile bu sene üçüncüsü düzenlenen Gençlik ve Kültür Akşamı sonlandırıldı.