Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Türkiye’de ırkçı saldırılar artıyor; 17 yaşındaki Suriyeli genç dövüldükten sonra bıçaklanarak öldürüldü!

Türkiye’de ırkçı saldırılar artıyor; 17 yaşındaki Suriyeli genç dövüldükten sonra bıçaklanarak öldürüldü!

Kayseri’de başlayan ve çeşitli illere yayılan Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılarda bir kişi öldü. Antalya’nın Serik ilçesinde 17 yaşındaki Ahmet Handan El Naif isimli Suriyeli mülteci işçi sokak ortasında öldürüldü. Sokakta yürürken önü üç kişi tarafından kesilen Ahmet Handan El Naif, saldırganlar tarafından dövüldükten sonra bıçaklanarak öldürüldü.

Irkçı grupların Suriyelilere yönelik saldırıları devam ediyor. Kayseri ile başlayan olaylar birçok ile yayılırken, devletin olaylara yönelik müdahalesi eleştiriliyor.

Dünyada gelişen göçmen karşıtlığı, özellikle faşizmin her zaman egemen olduğu Türkiye’de daha fazla hissediliyor. Son süreçte faşist-gerici partilerin tüm sorunların göçmenlerden kaynaklandığı söylemleri ırkçılığı daha da yükseltmiş durumda. Suriye’de halk, 2011’de başlayan savaş ile birlikte ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştı. 2011’den beri bütün emperyalist devletler başta olmak üzere emperyalizmin yerli işbirlikçileri bölgeyi yaşanılmaz duruma getirdiler. Türkiye’de var olan krizin sebebi göçmenler değil, sorumluluğunu bilmeyen sermaye sınıfı, yani Türkiye burjuvazisidir. Bu anlamıyla öfkemizi savaş sebebiyle ülkesini terk eden Suriye halkına değil, savaşları çıkaran emperyalist-kapitalist sisteme yöneltelim. Bir kez daha Suriye halkına yönelik saldırıları kınıyoruz.

Göçmenlik suç değildir!

Yaşasın enternasyonal dayanışma!