Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Wan ve Kürdistan’daki direniş ile dayanışmamızı büyütüyoruz!

Wan ve Kürdistan’daki direniş ile dayanışmamızı büyütüyoruz!

Bir kez daha TC faşizminin açık bir saldırısıyla karşı karşıyayız. Türkiye’de Kürtlere, azınlıklara ve devrimcilere yönelik baskılar ve katliamlar maalesef on yıllardır gerçekleşiyor. Bu baskının başka bir şekli AKP-MHP faşist hükümetinin, halkın iradesini kırmak için önceki yerel seçimlerden bu yana kullandığı kayyum atamalarıdır.

Türkiye’deki son yerel seçimlerden sadece iki gün sonra, faşist hükümetin Wan’daki seçim sonuçlarını tanımamakta direndiğini görüyoruz. Buna karşı net cevabımız şudur: Wan ve Kürdistan’daki halkın iradesinin yok sayılmasına izin vermeyeceğiz!

Pazar günü yapılan yerel seçimler sırasında sonuçlar manipüle edilmeye çalışıldı. Kürt bölgelerinde seçmenler, bir yandan seçim sonuçlarını değiştirmek için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden taşınan on binlerce askerle mücadele etmek zorunda kalırken, diğer yandan AKP taraftarları tarafından fiziksel olarak saldırıya uğradılar. Bu doğrultuda bir sandık görevlisi Amed’de AKP taraftarları tarafından öldürüldü. Ancak faşist TC, halkın iradesini kırmayı başaramadı.

Son yerel seçim sonuçları, halkın hükümet partilerinin baskı ve manipülasyonuna karşı direndiğini gösterdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Partisi), yoğun baskıya rağmen önemli bir zafer kazandı. Wan ve Kürdistan’daki insanlar, kendilerini sindirmemeye ve hakları için mücadele etmeye kararlı olduklarını gösterdi.

TC faşizminin halkın demokratik kararlarını kabul etmemesi bizi şaşırtmıyor. Yine halk tarafından seçilen adayın memnu haklarına itiraz ederek, AKP’nin adayını belediye başkanlığına getirmek istiyorlar. Wan’daki insanların kararı, baskıya karşı direnişi ve demokratik değerleri savunmayı temsil ediyor. Daha fazla bölge hedef alınmadan, bu baskılara karşı harekete geçme zamanı geldi.

Wan halkı ile dayanışmamızı gösteriyor ve her türlü baskıya karşı birlikte mücadeleyi, dayanışmayı büyüteceğiz. Wan halkı, DEM Partisi’ne verdikleri oy ile net bir mesaj verdi. Onların iradesinin ve direnişlerinin devam etmesini sağlamak için birlikte mücadeleyi yükseltelim!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

Biji Berxwedana Wanê!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik