Anasayfa , AVRUPA , YDG Fransa 24.Merkezi Kongreye Hazırlanıyor

YDG Fransa 24.Merkezi Kongreye Hazırlanıyor

IMG_2919VOSGES | 08 – 02 – 2015 | Son yıllarda oldugu gibi bu sene de sürdürulen YDG`nin kış kampı Fransa´nın farklı şehirlerinden gelen gençlerle birlikte Vosges bolgesinde coşkuyla başladı. Kampa Strasbourg, Mulhouse, Lyon, Paris gibi farklı şehirlerden katılan gençler; kısa bir tanışmadan sonra açılış konuşmasıyapıldı. bu seneki kampın Yeni Demokratik Genclik’in kuruluşunun 25. yılına denk geldigini hatırlatan YDG MYK üyesi, gençligin enerjisinden gelen dinamizmini 25 yıl sonra bile yitirmediğini , bunun en buyuk kanıtının ise kampta bulunan gençlerinin varlığı olduğunu aktard.

YDG´nin 24. Merkezi kongresine hazırlık olarak olarak gerçekleşen kampta, MYK tarafından hazırlınan siyasal taslak konu başlıkları çalışma grupları şeklinde katılan gençler tarafından ele alındı. Öğrenci gençlik ve İşçi gençliğin temel sorunları ile bu alanlarda çalışma yöntemşlerimiz üzerine yapılan çalışma gruplarının yanı sıra; faşizm, ırkçılık, islamofobi ile antisemitizme karşı mücadelede antifaşist çalışma tarzımız üzerine gruplarda gerçekleştirildi.

Günümzün en büyük problemleri haline gelen „genç işsizlik, ırkçılık, çevre sorunları gibi konular hakkında görüşler dile getirildi. Tartışmalarda sıkça bu problemlerin, aslında ezen ezilen arasında çelişkiden doğduğunu dolayısıyla buna karşı mücadele edilmesi için gençliğin birleşik örgütlü bir biçimde mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

Konuşmalarda söz alan YDG’liler Fransa’da yaşadıkları sorunları dile getirdiler. YDG li bir genç, işalanında yaşanan kontrat sorunlarına değindi ve gençlerin çoğunluğunun sınırlı kontratlarla çalıştıklarını ve bunun gençlerin hayatlarında büyük zorluklar çıkardığını dile getirdi. Genç konuşmasında, sınırlı kontratlarla çalışanşarın ev bulmakta ve eşya alımında yaşadıkları zorlukları anlattı.

Faşizm, ırkçılık ve antifaşist çalışma grubunun sunumu sonrasında yaşanan tartışmalarda, DAİŞ örgütlenmesi üzerine değinildi ve sistemin DAİŞ ve buradaki ırkçı yapıların gelişmesini teşvik ettiği vurgulandı. DAİŞ’in en yakınlarımızdaki gençleri dahi örgütleme girişiminde bulunduğunu dile getiren bir YDG’li kendi tecrübelerini aktardı. Charli Hebdo katliamı üzerinde yaşanan tartışmalarda, katliam kesin bir dille kınanırken, egemenlerin son yıllarda müslüman kesimi provoke etme amaçlı adımlarının olduğu da dile getirildi ve bu sayede islamofobik düşüncelerin medya üzerindenn yayıldığı ve göçmenlerin potansiyel tehlike olarak Avrupa’da algılanmaya başlandığı belirtildi. Bu noktada YDG’ye önemli görevlerin düştüğü vurgulanan tartışmalarda, ırkçılığın, faşizmin, antisemitizmin, islamofobinin sistem tarafından bilinçli körüklendiği, YDG’nin her dinden ve kültürden gençleri karşılıklı saygı çerçevesinde örgütleyebilmesi gerektiği ve sistemin teşhirinin esas olduğu dile getirildi.

‘YDG’ye İhtiyacımız var’

2000’li yıllarda YDG MYK içinde görev yapmış bir arkadaşımız, YDG’nin 25 yıllık mücadelesi üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Günümüzüdeki gençliğin YDG noktasında yapması gerekenlere değinen arkadaşımız, gençliğin militan duruşunun devam ettirilmesi gerektiğini ve teorik/siyasal olarak gelişim için siyasal eğitimlere ve kongre süreçlerine önem verilmesi gerektiğini belirtti. Önceki dönemlerde Festival, enternasyonal çalışma, Fransa’da YDG’nin örgütlenme süreci ve çıkarılan fransızca broşür üzerine deneymlerini aktardı. Arkadaşımız, YDG’nin misyonunun bugün daha fazla hissettiklerini, gençlerin YDG’ye olan ihtiyacının arttığını dile getirdi. Bugün fransızca bir derginin daha da ihtiyaç olduğunu belirten arkadaşımız, yaz kamplarına değindi ve birkaç anısını anlattı. Yapılan söyleşi soru ve cavaplarla sona erdi.

İlk gün, türkü ve marşlarla birlikte çekilen halaylarla sona erdi.

Önceki gün yapılan tartışma konularının tekrarı ile başlayan kampın ikinci gününde kongre sürecine dair bilgilendirmeler ve tartışmalar yapıldı.

Kongrenin önemi ve hazırlık süreci hskkında bir sunum gerçekleştiren MYK Başkanı, YDG’nin 25. kavga yılında, tüm YDG’lileri Kongreyi sahiplenmeye çağırdı. Önceki gün getirilen Fransızca bir broşürün çıkarılması yönündeki öneri katılan YDG’liler tarafından olumlu karşılandı ve bu konuda görev dağılımı gerçekleştirildi. Fransa YDG’nin genel üye tespitinin ardından, alanların Merkezi Kongreye katılması gereken delege sayıları belirlendi. YDG Fransa’nın önünde Ülke Gençlik Kurultayı’nın olduğunu belirten YDG MYK temsilcisi, bu hedefin gerçekleşmesi için daha yoğun bir çabaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Kampa katılan YDG’liler, kampa ilişkin değerlendirmelerde bulundular. Ardından kamp alanının kolektif temizliğinden sonra kamp sona erdirildi.