Anasayfa , YDG , YDG Hessen Perspektif Taslağını Tartıştı

YDG Hessen Perspektif Taslağını Tartıştı

Frankfurt |21.02.2018| Frankfurt’ta biraraya gelen Yeni Demokratik Gençik (YDG) Hessen aktivistleri, YDG Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) tarafından hazırlanan perspektif taslağını tartıştı. Yapılan tartışmaların sonuçları 24 Şubat’ta yine Frankfurt’ta yapılacak Almanya Gençlik Kurultayı’na sunulacak.

Yapılan buluşmada perspektif taslağı konu başlıklarına göre okundu ve tartışmalar bu başlıklar altında yapıldı. Göçmen gençliğin tanımı ve tarihi, genç kadın çalışması, LGBTİ+ ve dünyalaşan dijitalizm/dijitalleşme süreci başlıkların okunduktan sonra yapılan tartışmalar yoğunluklu olarak göçmen gençliğin tanımı ve tarihi bölümü ile genç kadın çalışması bölümlerinde yaşandı.

Göçmen gençliğin tanımında Avrupa’da doğan YDG’lilerin kendilerini tanımlama tartışması yürütmeleri dikkat çekti. YDG’nin ırk veya milliyete dayalı bir tartışma yürütmediğine değinen YDG aktivistleri, bu tanımlamanın yapılan mücadele açısından önemli olduğu, burada doğup büyümelerine rağmen gençlerin ayrımcılığa maruz kaldıkları dile getirildi ve YDG’de kendisini „Avrupalı“ olarak tanımlayan gençlerin olduğu gibi, göçmen kökenli kavramının daha doğru olduğunu dile getiren gençlerin de olduğuna vurgu yapıldı. Mücadelede alternatif entegrasyon tavrımızın önemine dikkat çekildi ve göçmen veya göçmen kökenli gençliğin özgül sorunların devam ettiği, bu noktada özörgütlülüklerin varolması gerektiği dile getirildi.

Genç kadın ve LGBTİ+ başlıklarında yapılan tartışmalarda, bu alan çalışmalarının gerekli olduğu ve içe yönelik eğitim çalışmaları ile homofobik, kadına yönelik sorunlu bakış açısı ve cins ayrımcılığı gibi geri yanların giderilmesi için çalışmaların başlatılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yapılan tartışmalar sonrasında ortaya çıkan sonuçlar bir rapor haline getirilmesi kararı alındı. 24 Şubat tarihinde yapılacak Almanya Gençlik Kurultayı’na sunulacak raporlarla birlikte tartışmalar yürütülecek. Son olarak Kurultay’da karar altına alınacak tasarılar 31 Mart – 1 Nisan tarhinde yapılacak YDG Merkezi Kongresi’ne taşınacak.