Anasayfa , AVRUPA , 22. ATİK YDG Merkezi Kongresinin Birinci Günü Tamamlandı

22. ATİK YDG Merkezi Kongresinin Birinci Günü Tamamlandı

 

FRANKFURT | 26 – 02 – 2012 | 22. Avrupa Merkezi Kongresini gerçekleştiren ATİK Yeni Demokratik Gençlik, kongrenin ilk günü tamamladı. Frankfurt’ta toplanan 41 delege ve 50’ye yakın misafir katılımcı ile gerçekleşen kongrede, ilk gün, Grup Cemre’nin sahne almasıyla coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

Yapılan saygı duruşu ve delege tespiti ile başlayan kongrede, divanın seçimi ile devam etti. Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) temsilcisi tarafından yapılan açılış konulmasında, „22. Kongremiz, Anti – emperyalist, anti – faşist gençlik mücadelesinin Bati Avrupa`daki tarihsel sürecinin önemli bir bölümünü ve bileşenini oluşturmaktadir. ATIK – YDG olarak, halk gençliğinin Anti – Emperyalist ve anti – faşist mücadele mevzisinde 22 yılı dolduran bir gençlik örgütü olarak, bugün Anti – emperyalist ve anti – faşist mücadelede, misyonumuza uygun bir şekilleniş yaratabilme ve genç kitlelerin mücadele alanlarında, sokaklarda, okullarda ve barikatlarda biriktirdikleri direnişi ve öfkeyi anti – emperyalist ve anti – faşist militan bir hatta örgütlemek tarihsel bir görev olarak önümüzde durmaktadır“ vurgusu yapıldı. Yapılan konuşmada devamla, „Dünyanın bir çok yerinde Gençlik egemen sınıflara karşı isyan etmektedir! Gasp edilen temel hakları için gençlik hiç tereddüt etmeden cüreti kuşanarak mücadele etmektedir. Gençlik direnme ve mücadele etmenin kültürünü yeniden canlandırarak gençliğe ezilenlerin Ümidi siz siniz diyorlar“ sözlerine yer verildi.

MYK faaliyet raporunun tartışıldığı gündemde ise bir çok delege ve katılımcı söz alarak rapor hakkında görüşlerini dile getirdi. Raporun onaylanmasının ardından, perspektif taslak tartışmasına geçildi. Kurultay ve alanlarda yapılan çalışma gruplarının sunumu ile devam eden kongrede, ATİK Başkanı Yılmaz Güneş söz hakkı alarak bir konuşma yaptı. Ateş konuşmasında, Avrupalı devletlerin krize girdiklerini ve önümüzdeki dönemlerde ırkçılığı daha fazla körkleyeceklerini dile getirdi ve bu tarihsel koşullarda ırkçılık ve faşizme karşı mücadeleye dünden daha fazla sarılmak gerektiğini ve sorunlarımızı çözmede daha denetimci ve ısrarcı olunması gerektiğini dile getirdi. Önümüzdeki yıl belli düzünlemelerin yapılması gerektiğini belirten Güneş devamında her bir MYK veya ÜGK temisilcisinin kendi alanına yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Kongrede ayrıca, Avrupa Demokratik Gençlik Hareketi temsilcisi söz alarak dayanışma mesajını sundu. Her iki konuşma sonrası salonda sloganlar yükseldi.

Günün son bölümünde ise, çalışmalarını ATİF’e bağlı Hamburg derneğinde yüürüten Grup Cemre sahne alarak, marş ve halaylarla kitleyi coşturdu. Grubun, Roboski’de ölen çocuklara ilişkin söyledikleri türküler oldukça ilgi çekti.

Kongre, ikinci gün yapılacak tartışmalarla devam edecek. Siyasi perspektifin netleşeceği ikinci günde, Mali ve denetim raporları sunulacak. Yeni yöneticilerin seiçimi ile birlikte, festival ve solution editör grubu da kongrede delegeler tarafından seçilecek.