Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , ADGB: Enternasyonalist Politik Aktivist Ecevit Piroğlu’nun Yaşaması İçin: KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI

ADGB: Enternasyonalist Politik Aktivist Ecevit Piroğlu’nun Yaşaması İçin: KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI

Enternasyonalist Politik Aktivist Ecevit Piroğlu’nun Yaşaması İçin:

KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI

Sırbistan Devleti’nin kendi mahkeme kararını ve Uluslararası sözleşmelerden kaynaklı sorumluluklarını hiçe sayan uygulamalarına karşı 12 Şubat 2024 tarihinde açlık grevine başlayan politik aktivist Ecevit Piroğlu’nun sağlık durumu hayati risk sınırına gelmiş durumda. Uluslararası Mülteci Hukuku ve Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesinden doğan haklarını yok sayarak Piroğlu’nu Haziran 2021’den bugüne tutsak eden Sırbistan Devleti, Türkiye’nin iade taleplerine boyun eğmektedir.

Türk Devleti, Ecevit’in iadesini sağlayarak, mücadele eden tüm güçlere gözdağı vermek, siyasi mültecilere yönelik saldırganlığını daha da yoğunlaştırarak bir üst boyuta sıçratmak istiyor.

Ecevit Piroğlu Sırbistan Devleti’nin keyfi uygulamalarına karşı direnirken, aynı zamanda Türk Devletinin faşist saldırılarını da boşa düşürmeyi hedefliyor. Ecevit hepimiz, temel insan hakları yok sayılan bütün mülteciler için direniyor!

Açlık grevinin 130’lu günlerine gelen Ecevit Piroğlu’nun hayatını kurtarmak bizim elimizdedir. Tamamen haklı ve meşru taleplerle direnişini sürdüren Ecevit Piroğlu’nun hayati tehlikesinin sona ermesi ve özgürlüğüne kavuşması için “KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI” diyoruz.

Sırbistan hükümeti Ecevit Piroğlu’nun talepleri karşısında kayıtsızlığına devam ediyor. Oysaki kaybedilecek bir gün bile geriye dönülmez sonuçlara yol açabilir. Daha önce de 136 gün süren bir açlık grevi yapmış olan Ecevit Piroğlu’nun sağlığı ciddi derecede hasar görmüştü. Tedavisi yapılmadan başladığı bu ikinci açlık greviyle, sağlık durumu çok daha kötüleşmiş ve kritik noktadadır. Aşırı şekilde kilo kaybı yaşayan Piroğlu 40 Kiloya kadar düşmüştür.

Ailesi, avukatları ve dayanışma ağlarının ısrarları üzerine tutulduğu sınır dışı kampından Belgrad yakınlarındaki bir Hastaneye nakledilen Ecevit Piroğlu ihtiyaçlarını kendisi karşılayamayacak durumdadır. Bu nedenle, ailesinden veya arkadaşlarından bir kişinin refakatçi olarak yanında kalmasına izin verilmesi talebi var. Gayet insani olan bu talebi de Sırbistan makamlarınca şu ana kadar karşılanmadı. Sırbistan devleti ve yetkili makamlarının bu kayıtsız ve gayri insani tutumu kabul edilemez.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) olarak, Erdoğan diktatörlüğüne karşı Gezi halk ayaklanmasına katılan, katil cihatçı İŞİD çetelerinin Kürt ve diğer halklara yönelik gerçekleştirdiği katliam saldırılarına karşı Kobani’de, Rakka’da mücadele eden halkların safında hiç tereddüt etmeden yer alarak savaşan Enternasyonalist politik aktivist Ecevit Piroğlu’nu 3 yıla yakındır sürdürdüğü mücadelesinde yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız.

Sırbistan devletinden; Türk devletinin insan hakları konusundaki suçlarına ortak olmamasını, bedenini açlığa yatıran ve 40 kiloya düşmüş olan Piroğlu’nun taleplerinin bir an önce karşılanmasını talep ediyoruz. Sırbistan devleti, talepleri karşılanıncaya kadar eylemini sürdürmekte kararlı olan Ecevit Piroğlu’nun ölümünden sorumlu olmamalı. Türkiye’ye iadesi de aynı şekilde onun işkence ve cezaevinde ölümü anlamına gelir.

Bizler, bugüne kadar olumlu bir adım atmayan Sırbistan hükümeti üzerinde baskı oluşturmak için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Demokrasi ve insan haklarından yana herkesi Ecevit Piroğlu’nun gayet mütevazi olan, serbest bırakılmak ve kendisinin seçeceği bir ülkeye gitme ve tedavi olma taleplerinin karşılanması için yapacağımız etkinliklere katılmaya veya aşağıdaki E-Posta adresleri üzerinden Sırbistan yetkili makamları nezdinde girişimlerde bulunarak dayanışmada bulunmaya davet ediyoruz.

Adalet bakanlığı: mailto:[email protected]

Bakanlık basın: mailto:[email protected]

Mülteci kampı: mailto:[email protected]

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük!

Avrupa Demokratik Güç Birliği – ADGB