Anasayfa , AVRUPA , Euskirchen’de 1. Enternasyonal Gençlik Festivali Coşkusu

Euskirchen’de 1. Enternasyonal Gençlik Festivali Coşkusu

EUSKIRCHEN |13.07.2019| Euskirchen’de birinci Enternasyonal Gençlik Festivali coşkusu yaşandı! YDG’ninde aralarında bulunduğu antifaşist ve demokrat gençlik örgütlerinin bir araya gelerek ortak düzenlediği birinci festival bugün Euskirchen şehrinde gerçekleşti.

Aylar öncesinde başlanan çalışmaların sonucu kitlesel geçen festivale yaklaşık 1500 kişilik katılım sağlandı. Katılımcıların ezici çoğunluğunun gençlerden oluşması festivalin yakalanan hedeflerinden biri idi. Konuk sanatçı ve müzik gruplarının yanı sıra, satranç turnuvasından futbol turnuvasına, tiyatrodan folklöre, panelden çalışma gruplarına kadar birçok farklı çalışmalar gerçekleştirilerek sergilendi.

Saat 13 civarında başlayan program zengin katılım ile ilerlerken örgütleyici kurumların selamlama mesajları sunuldu. YDG tarafından okunan selamlama mesajında emperyalist kapitalist sistemin doğa üzerinde uyguladığı tahribat vurgulanırken ‘’Fridays For Future’’ ve ‘’Sarı Yeleklilerin’’ eylemlerine değinilerek en uygun cevabın gençlik tarafından sokakta verilmesi gerektiği vurgulandı. G20 eylemleri sonrası başlatılan ‘’İnsan Avı’’ ile hiçbir zaman devrimci ve demokratların teslim alınamayacağı belirtilirken örgütlenme çağrısında bulunuldu.

Açılan stantlar ile kurumlar kendi çalışmalarını da sunarak festivale renk kattılar. YDG Standında ise 23 Kasım Cumartesi günü Frankfurt’ta 29.’su gerçekleştirilecek Gençlik ve Kültür ve Sanat Festivalinin tanıtım broşürleri dağıtılırken katılımcılara festival çağrısı yapıldı. Yaklaşık saat 19 civarında turnuva birincilerinin sahnede ödüllerini almaları ile festival sonlandı.