Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , Filipinler Komünist Partisi’nin iki önder kadrosu ve 8 parti üyesi Filipinler Devleti ve ABD tarafından işkence ile katledildi!

Filipinler Komünist Partisi’nin iki önder kadrosu ve 8 parti üyesi Filipinler Devleti ve ABD tarafından işkence ile katledildi!

Filipinler Komünist Partisi Siyasi Büro, 22 Ağustos 2022’de parti başkanı Ka Laan ve genel sekreter Ka Bagong-Tao ile 8 partilinin faşist Filipinler devleti tarafından katledildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Lann, Ka Bagong-Tao ve 8 yoldaşının 21 Ağustos 2022 tarihinde Catbalogan Şehri sahiline doğru ilerlerken iki minibüste gözaltına alındıktan sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP) tarafından katlettiği belirtildi. 10 devrimcinin işkence yapıldıktan sonra cenazeleri bir tekneye koyulduğu daha sonra ise bu teknenin çatışma süsü verilmesi için faşist Filipinler devleti tarafından patlatıldığı açıklandı.

Filipinler Komünist Partisi önderleri ve üyelerinin katledilmesi gerek Filipinler’de gelişen devrimci mücadele için gerekse de dünyadaki devrimci mücadele açısından büyük bir kayıptır. Mao Zedong’un dediği gibi ” Bazı ölümler vardır, tüy kadar hafif! Bazı ölümler vardır, Tay dağı kadar yüce!” sözü bugün katledilen 10 devrimcinin Filipinliler halkı açısından önemini vurgulamak için söylenebilecek en güzel sözdür. Filipinler devletinin yapmış olduğu katliamda kullandığı bu yöntem ABD’nin tüm dünyada devrimcilere karşı yapmış olduğu saldırı yöntemlerinden biridir. Kuşkusuz ki egemenler bu katliamla birlikte Filipinler halkının mücadelesini yok etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle son süreçte FKP önderliğinde yükselen mücadeleyi bitirmeye çalışan ABD ve Faşist Filipinler Devleti tüm faşist yöntemleri kullanmaktadır. Bugün gerçekleştirilen katliamda bunun kanıtıdır. Ancak açık olan bir durum var ki 55 yıllık mücadele deneyimiyle Filipinler halkı bu saldırılardan güçlenerek çıkacaktır. Emperyalist sistemin krizler yaşadığı bu dönem de işcı ve emekçilerin mücadelenin yükselmesini hiçbir güç engelleyemeyecektir. Filipinler halkı hiç kuşkusuz ki 10 devrimcinin mücadelesini büyütmeye devam edecektir.

Yeni Demokratik Gençlik olarak 10 Filipinli devrimciyi anıyoruz. Filiplinler halkıyla enternasyonalist dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Yaşasın enternasyonal dayanışma !

Devrim şehitleri ölümsüzdür!

Ka Laan ve Ka Bagong-Tao ölümsüzdür!

YDG – Yeni Demokratik Gençlik