Anasayfa , AÇIKLAMA/ERKLÄRUNG , İstanbul ve İzmir Newrozlarında LGBTİ+’lara ve Devrimcilere Yönelik Faşist Saldırı

İstanbul ve İzmir Newrozlarında LGBTİ+’lara ve Devrimcilere Yönelik Faşist Saldırı

17 Mart’ta Yenikapı’daki Newroz kutlamaları sırasında 10. İstanbul Trans Onur Haftası Komitesi üyeleri saldırıya uğradı.
Kurden Nasyonalist (Kürt Milliyetçileri), LGBTİ+ bireyleri ve devrimci örgütleri hedef aldı. Hükümetin homofobik ve transfobik söylemleri etkisinde kalan bazı yurtsever Kürt gençlerinin de saldırılara katıldığı görüldü.

Güvenli alanları olmayan LGBTİ+ bireyler, Newroz alanından ayrılmak zorunda kaldı ve bu süreçte sözlü saldırılara maruz kaldılar. İçinde YDG – Yeni Demokrat Gençlik’ten yoldaşlarımızın olduğu tertip komitesi , LGBTİ+ bireylerini alandan güvenli bir şekilde çıkarmaya çalıştılar. Mücadele Birliği üyeleri de alanda saldırıya uğradılar.Aynı grup, devrimci kadınlara da “Kemal’in adamları” diyerek cinsiyetçi saldırılarda bulundu. Yoldaşlarımız saldırıya uğradı, hakarete uğradı ve bayrakları yakıldı.

Bu tür saldırılar yeni değil. Geçen yıl Frankfurt am Main’deki Newroz kutlamalarında da aynı örgüt tarafından devrimci örgütlere saldırılar gerçekleştirilmişti. Amed Newroz’unda gerçekleşen homofobik saldırılara karşı dayanışma göstermek ve Rojava’daki LGBTI+ yoldaşlarını anısını yaşatmak için gökkuşağı bayrakları devrimcilerin ellerinde dalgalanıyor. Devrimciler dayanışma içinde bir araya gelerek bu saldırıları püskürtecekler!

Biz, patriarkal ve heteroseksist şiddete karşı birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz!

Bu tür saldırılar her zaman dayanışmayı beraberinde getirecek,çünkü dayanışma tüm zincirleri kırar!

Destekleyen Örgütler:
Young Struggle – Pride Rebellion – Zora