Anasayfa , TÜRKİYE , Kadıköy’den “Tutsak öğrencilere özgürlük” ezgisi

Kadıköy’den “Tutsak öğrencilere özgürlük” ezgisi

TÜRKİYE | 10 – 06 – 2012 | Bugün (9 Haziran) Kadıköy’de bir araya gelen öğrenciler; 600’den fazla tutuklu öğrenci için saat 14.00’de toplanarak Kadıköy İskele Meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yaşanan hukuksuzluğu protesto ettiklerini ve buna sessiz kalmayacaklarını dile getiren öğrenciler bugün o alanda olarak tutsak öğrencileri ve savundukları düşünceyi sahiplendiklerini vurguladılar.

Eylemde; Yeni Demokrat Gençlik’in bileşeni olduğu Halkların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi, Tüm-İGD, Gençler Meydana İnisiyatifi, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, Eğitim-Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi pankart açtı. Ayrıca eyleme BDP milletvekilleri de destek verdi.

Kitlenin en önünde sembolik parmaklıklar hazırlanmış ve parmaklıklarla tutsaklık temsil edilmişti. Öğrenciler yol boyunca ve meydanda aralıksız “TMY çöpe öğrenciler kampüse”, “Söz, eylem, örgütlenme hakkımız engellenemez”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Polis defol bu sokaklar bizim”sloganlarını haykırdılar.

Kitle adına hem Türkçe hem de Kürtçe basın metini okundu. Kitle adına metni okuyan Şeyma Özcan; örgütlü, sosyalist öğrencilere karşı bir operasyon yürütüldüğünü dile getirerek; “Tutuklu bulunanlar cezaevlerinde zulme maruz kalıyor. Cezaevlerinde ortak görüşler engelleniyor, eğitim hakları engelleniyor, öğrencilere ders notları verilmiyor” diyerek şöyle devam etti; “Sınavlarına girmelerine izin verilmiyor. Sınavlarına girmelerine izin verseler bile cezaevi ile okul gidiş-geliş masraflarının karşılanması isteniyor, sınav başı 1000 lirayı karşılamaları imkansız sınav girişlerinde çıkarılan sorunlar kardırılsın istiyoruz” dedi.

Basın metnin ardından söz alan BDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş öğrencilerin her zaman yanında olacaklarını söyledi. “AKP’ye boyun eğmeyen insanlara özellikle üniversite öğrencilerine başbakanın öfkelidir. Pankart tutana 8 yıl hapis, yumurta atana yumurta örgütü diye içeri atıyorlar. AKP medyayı da arkasına alarak üniversitelerde kendi yasalarının gençliğini istiyor. üniversitelerde kaos olayını kestiremiyor. Üniversite örgütleri bilimsel, parasız bir eğitim istiyor ve örgütlenme hakkı istiyorlar” diyen Demirtaş; “Biz bu yolda illa kazanırız diye bakmıyoruz. Biz bu yolda onurluca ölebiliriz de” dedi.

Ardından Sebahat Tuncel ve demokratik kitle örgütleri söz aldı. Aynı zamanda eyleme gelen tutsak öğrencilerin anneleri de konuşma yaparak çocuklarının yanında olduklarını, onları desteklediklerini ve serbest bırakılmalarını istedi.

Bu hafta serbest bırakılan tutsak öğrencilerden biri söz alarak; arkadaşlarının dışarıda eylem yaptıklarında onların morallerinin çok iyi olduğunu, onların desteğinin kendilerini çok iyi hissetmelerini sağladığını dile getirdiler.

Eylem tutsak öğrencilerinin mektuplarının okunmasının ardından Bandista’nın ezgileriyle sonlandı.

(Özgür Gelecek)