Anasayfa , AVRUPA , Kapitalizme Karşı Binler Sokaklardaydı

Kapitalizme Karşı Binler Sokaklardaydı

FRANKFURT | 02 – 04 – 2012 | Önceki Cumartesi Avrupa’nın çeşitli şehirerinde Kapitalizm karşıtı eylemler gerçekleştirildi. Eylemlerde kitlelerin tasarruf paketlerine ve sosyal yıkım politikalarına karşı seslerini yükselttiler. Avrupa’nın 15 şehrinde gerçekleşen gösterilerin ana temasını ‘Kapitalizm, Krizdir’ oluşturdu. Eylemlerin hedefinde AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası vardı.

Yapılan eylemlerin biriside Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleşti. 6000 insanın katıldığı ve anarşist/otonom grupların ‘M31 Birliği’ adı altında örgütlediği eylem, Frankfurt ana istassyonundan başladı. yürüyüşün hedefinde ise inşaat halinde ki yeni Avrupa Merkez Bankası vardı.

Yapılan kısa bir mitingin ardından yrüyüşe geçen kitle ile kolluk güçleri arasında gergin anlar yaşandı. Eylemciler tarafından Avrupa Merkez Bankası’nın bulunduğu alanda, yüksek oranda güçleri konumlandıran Alman polisinin baskısına karşı boya ve taşlarla cevap verdi. Alman polisinin göstericilere cavabı ise fiziksel saldırı ve biber gazı şeklinde oldu. Polisin saldırgan ve provakatif tavırları kitle tarafından protesto edildi.

Daha sonra eylem kortejini ikiye ayıran polis, 150 kadar göstericiyi çembere aldı ve yürüyüşe devam etmesini engelledi. Diğer gruplar ise çembere alınan gruplarla dayanışma göstermeleri eylem 1,5 saatlik gecikmeye neden oldu. Polis daha sonra, ‘açık tehlike teşhisi’ sebep göstererek eylemi bitirdi. Polisin tavrına ve yasağa tepki gösteren kalabalıklar şehir merkezi yönelerek, köçök gruplar halinde eylemlerine devam ettiler.

Junge Welt gazetesinin haberine göre polis gece geç saatlere kadar şehir merkezini adeta çembere aldı ve 465 insanı gözaltına aldı, bir çok eylemcinin yaralanmasına neden oldu. Alman basını ise bir polisin yaralandığını duyurdu.

Banka merkezi Frankfurt’ta yapılan Kapitalizm karşıtı eyleme bir çok ülkeden katılımcıların olduğu gözlemlendi. Anarşist Sendikalar Birliği, Ökolinks, Otonom gibi grupların yanısıra, ATİF, YDG, Yeni Kadın kitlesinin yoğun ve canlı bir şekilde sloganlarıyla eyleme katılımı dikkat çekti.  ADGH, AGİF gibi demokratik kurumların yanı sıra devrimci gruplardan Partizan ve MLKP katıldı. Eylem sırasında konuya ilişkin almanca ATİF bildirilerinin yoğun bir şekilde dağıtıldığı gözlemlendi. Eylemde yer yer konuşmalar gerçekleti ve bir çok dilde Kapitalizm karşıtı sloganlar atıldı. (ATİK Haber Merkezi)