Anasayfa , Ön Resim , YDG’den Gözaltılara Tepki

YDG’den Gözaltılara Tepki

TÜRKİYE | 12 – 01 – 2012 | Egemenlerin politikalarına karşı çıkan, sisteme muhalif olan, hakkını arayan herkes ‘ileri demokrasi’ kıskacına takılmaktadır. ‘İleri demokrasi’ sürecinin en popüler icraatlarından olan öğrencilere yönelik tutuklama saldırıları pervasızlıklar silsilesi halinde devam etmektedir.

Bu tutuklama furyalarının son halkası Ankara’da yaşanmıştır. İlk olarak 10 Ocak günü sabah erken saatlerde Uludere protestosuna katıldıkları için DYG’li öğrencilerin evleri basılmış, sonraki günün sabahında ise Yeni Demokrat Gençlik ve Ekim Gençliği okurları aynı şekilde, bu kez de Ulucanlar katliamını protesto eylemine katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştır.
Egemenler her türden muhalif kesime ayrım gözetmeksizin saldırmaktadır. Ancak söz konusu devrimciler ve yurtseverler olunca saldırıların boyutu artmaktadır. Doğru düzgün hiçbir delil olmadan; yasal basın açıklamalarına, mitinglere katıldığı için, evlerinde yasal dergi, gazete ve kitaplar bulunduğu için birçok sosyalist, yurtsever öğrenci yasadışı örgüt üyesi ilan edilmektedir.

Söz konusu gözaltı ve tutuklamaların genişliği düşünüldüğünde hedefin yasadışı örgüt üyelerini bulmak değil, devrimci, demokrat, yurtsever öğrencileri ‘sürek avı’ ile tespit edip, tutuklayarak öğrenci gençlik cephesindeki demokratik mücadele mevzilerini boğmaktır.
Öğrencilerin hakları için mücadele etmesinin, egemenlere karşı muhalif bir duruş sergilemesinin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen egemenler, öğrenci gençliğin hakkını aramasından, örgütlenmesinden her daim korkmuştur. Bu korkunun bir ürünü olarak bugün de ileri demokrasi sürecinden hatırı sayılır bir payı öğrenci gençliğe ayırmıştır. Bu vesileyle üniversitelerimiz, liselerimiz okuldan çok hapishaneye dönüştürülmüştür. Sadece üniversitelerimiz hapishaneye dönmemiş, tutuklamalar eliyle hapishaneler de öğrencilerle doldurulmuştur.

Söz konusu Kürt gençleri olunca yapılan muamelenin boyutlarının arttığı açık ve nettir. Roboski’de gencecik insanlarımızı, insansız hava uçaklarıyla katleden devlet, insanlıktan bihaber polis eliyle Roboski’deki protestoya katılan gençleri gözaltına almaktadır. Bugün hapishanelerde tutuklu olan öğrencilerin yarısından fazlasının Kürt öğrenciler olması bu durumun acı bir göstergesidir. Puşi takmanın, parasız eğitim istemenin, yumurta atmanın bile suç sayıldığı ülkemizde anadilde eğitim talep etmek, Kürt ulusunun haklı ve meşru mücadelesini savunmak halka terör olarak gösterilmektedir.

Yurtsever gençliğe yönelik saldırılar gibi YDG dergimize ve okurlarımıza yönelik saldırılar da ilk değildir. Dergimiz birçok kez altı boş gerekçelerle toplatılmış, okurlarımız defalarca kez asılsız iddialarla gözaltına alınmış, tutuklanmıştır.

Polis fezlekelerinde, bu fezlekelerin kopyası olan savcılık iddianamelerinde bizzat savcılık denetimiyle basılan, birçok kitapçıda satışı yapılan dergimiz ‘yasadışı örgüt yayını’ olarak gösterilmiş, haliyle dergimizin okurları ve dağıtımcıları da ‘yasadışı örgüt üyeleri’ olarak ilan edilmiştir. Özcesi yıllardır devlet YDG’yi terörize etmeye çabalamaktadır.

Tüm bu saldırıların amacı bizlere geri adım attırmak, boyun eğdirmektir. Bizler buradan bir kez daha ilan ediyoruz; halk gençliğine boyun eğdiremeyecek, mücadelemizi boğamayacaksınız.

Gözaltılar serbest bırakılsın!
Uludere Katliamının hesabını soracağız!
Em ji li virim!
Yaşasın devrimci dayanışma!

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK