Anasayfa , Ön Resim , Almanya`daki Eğitim Grevi

Almanya`daki Eğitim Grevi

ALMANYA | 20 – 11 – 2011 | Almanya` daki eğitim grevi Hannover`de de yankı buldu. B-Team Hannover’in organizasyonuyla gerçekleşen yürüyüş saat 12`de Opernplatz da yapılan mitingle başladı. Yürüyüşün düzenlenmesinde aktif rol alan YDG aktivistleri, ayrıca mitingde YDG’nin merkezi bildirisini de okudu. Mitingde dağıtılan bildirilerde YDG ambleminin ve isminin de bulunması , geçen sene yapılan eğitim grevi eylemlerine oranla YDG aktivistlerinin bu sene greve daha ciddi yaklaştıklarının da bir göstergesiydi.

2 saat süren yürüyüşe yaklaşık 1000 kişi katıldı. Miting geçen seneye oranla çok daha kalabalıktı.

Frankfurt
Frankfurt’ta da Frankfurt gençlik birliği tarafından bir yürüyüş gerçekleştirildi. 1600 kişinin katıldığı yürüyüş üniversite kampüsünden meslek yüksek okuluna kadar sürdü. Demokratik ve parasız bir eğitim sisteminin dillendirildiği konuşmalarda, Almanya eğitim sistemi öğrenciler tarafından teşhir edildi. YDG, ADGH ve Anti Fa, DİDF gençliğinin de bulunduğu yürüyüşte YDG aktivistleri tarafında bildiriler dağıtıldı.
Duisburg

Almanya genelinde Lise ve Üniversite öğrencileri 17.11.2011 de Okul masalarını boş bıraktı.
Boykotun nedenlerinden bazıları şunlar ; 13 yıldan 12 yıla düşürülen ” Turbo Abitur” denilen yeni sistem, Sınıf ebatlarının küçüklüğü, Öğretmen sayısının az, Öğrenci sayısının çok olması, Ev ödevlerinin artması, Parası çok olanın daha fazla imkana sahip olması,Okul için gerekli Materyallerin pahalılığı, Söz-Yetki-Karar hakkının olmayışı.

NRW nin Duisburg Kentinde yaklaşık 3 aydır Bildungsbewegung Duisburg ” BBD”, Duisburg Eğitim Hareketi faaliyet yürütmekte. Içinde Yeni Demokratik Gençlik ” YDG ” gibi bir cok gençlik örgütünün bulunduğu bu hareket bugün Duisburgta saat 9:00 itibarıyla Kuzey ve Merkez olmak üzere start alan daha sonra Merkezde birleşen iki yürüyüş ile Öğrencileri harekete geçirmeyi başardı. Eylem Anti – Faşist, Anti – Militarist Eğitim modeli, Tek seviyeli, Kategorisiz Eğitim Sistemi, Eşit, Demokratik, Parasız Eğitim istemleriyle coşkulu bir yürüyüş ile Duisburg sokaklarına döküldü. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı Etkinlik coşkulu, hep bir ağızdan atılan sloganlarla sokaktaki kitlenin de ilgi odağı oldu. Toplumun en dinamik kesmi olan ve hak arayışlarında hep en ön saflarda yer alan Gençlik her zaman olduğu gibi yine demokratik hakları için ilk sokağa çıkandı.

Emperyalist-Kapitalist Sistem Toplumun genç kesimlerini özellikle de Öğrenci gençliği talan ve sömürü politikalarına alet ederken özellikle Göçmen Öğrenciler üzerinde iki kat daha fazla baskı uygulamakta, Kültür-Dil gibi farklılıklardan dolayı yerli Öğrencilerle aralarına kalın duvarlar örülmektedir. Ezberci, Bireyci bir Model olarak karşımıza çıkan bu Eğitim Sistemi Piskolojik sorunlarıda kaçınılmaz içinde beslemektedir. Bundan dolayıdır ki Eğitim hakkı için mücadele etmek meşrudur özellikle de Göçmen Öğrencilerin demokratik hak arayışlarında yol gösterici olmak önemlidir. Duisburg bölgesinde Genç YDGlilerin bu kısa dönem içerisinde hayata geçirdikleri bu Pratik örnek olacak niteliktedir.

“Egitim Hareketi Duisburg” Eylem birliği çercevesinde Yaklaşık 3 aydır haftada en az 2 kez buluşup Örgütsüz Öğrenci gençliği nereye, nasıl, hangi taktik politika ile kanalize edilmesi noktasında kafa yoran Duisburg YDG aktivistleri Deniz ve Onur yaptıkları çalışmayı bize kısa bir açıklama ile şöyle ifade ettiler :
” Bu sürece başladığımızda Duisburgun çeşitli semtlerinde Öğrenci olan arkadaşlarımızı tespit ettik ve bu arkadaşlarımız üzerinden Sınıf başkanları, Öğrenci temsilcilikleri ile iletişime geçebildik ve Şehrimizde başta cılız da olsa bir Ağ oluşturduk. Bu ağ zamanla gelişti ve buradaki Öğrenci arkadaşlarımız Eylem Birliğine dahil oldu. Eylem Birliği içerisinde çeşitli görevler alıp sorumluluk taşımaya başlayan arkadaşlarımız mevcut bulunan Tiyatro, Pankart çizme gibi çalışma guruplarında yer aldılar. Zaman içerisinde buraya katılan Öğrencilerin arkadaş çevreleri de Eylem birliğine dahil oldular. Son olarakta Boykota iki hafta kala Duisburgu Güney, Kuzey, Merkez gibi bölgelere ayırarak geniş Propaganda yaptık. Bildiri dağıtımı, Afişleme, Duvar kağıtları, sesli Propaganda gibi birçok araçla Öğrencileri Eylemimize seferber ettik. 17 Kasım günü ise Emeklerimizin karşılığı Duisburg sokaklarında yankılandı.” (AHM)