Anasayfa , AVRUPA , Mannheim’de Faşistlere Karşı Halk Sokalardaydı

Mannheim’de Faşistlere Karşı Halk Sokalardaydı

MANNHEİM | 16 – 02 – 2013 | Mannheim Neckerstadt kentinde faşist parti NPD’nin mitingini engellemek isteyen 500’e yakın kitle karşı miting gerçekleitirdi. Sendika binasında biraraya gelen onlarca insan, Alte Messe meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. bir diğer yürüyüş kolu ise Neumarkt’tan Alte Messe meydanına doğru gerçekleşti. Mannheim gegen Rechts (Mannheim sağa karşı) tarafından organize edilen, YDG ve daha bir çok anti faşist ve demokrat kurumların katıldığı protesto etkinliği sabah saatlerinde başladı.

Alte Messe meydanına gelen tramvay yolarını kesen kitleye rağmen alana 5 kişilik bir NPD grubunun getririlmesi sağlandı. Yoğun polis koruması altında pankartlarını açan gruba kitleden yoğun tepkiler yükseldi. Diğer 30 kişilik faşist grubun alana girmesi ise kitle tarafından engellendi.

Etten duvar ören polis gücünün ortasında 5  kişilik faşist grubun propaganda yapması, kitlenin yoğun tepkisi ile karşılaştı. yaklaşık 2 saat süren protesto etkiliği sırasında, kitleden, Naziler dışarı! Alman polisi faşistleri koruyor, yasaşın enternasyonal dayanışma! sloganları atıldı ve yer yer faşist gruba taşlar ve yumurtalar atıldı.

Faşist NPD partisi planladığı etkinliği her ne kadar gerçekleştirmemiş olsada propagandasını yapması engellenemedi. netice itibariyle belli bir başarıdan bahsetmek gerekir ancak tümüyle engellenemesi bir başarısızlık olarak görülmektedir.

Mannheim gegen Rechts

Bir çok kurum, parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan platform geniş bir kesimi kaplıyor. platformda ağırlık olarak, burjuva, küçük burjuva, revizyonist ve reformistlerin olması faşistlere karşı engelleyici eylemlerin yapılmasını engelliyor. 5 kişilik bir faşist grubun bir saat boyunca propaganda yapması, bu gibi parti ve kurumları yeterince rahatsız etmemektedir. Başını Yeşiller, SPD gibi partilerin çektiği bu platformda, ‘Alman polisi faşistleri koruyor!’ sloganı dahi radikal bulunmakta ve engellenme teşebbüsleri ile karşılanmaktadır. Ancak buna rağmen gençliğin tepkisini dinderemediler.

Anti Fa olarak kendilerini lanse eden anarşist-otonom grupların protesto etkinliğinde dağınık ve panik atak hareket tarzı, karşı protestonun da dağınık olmasını beraberinde getirdi. Kararlı bir duruşu ve engellemeyi, ancak kararlı anti-faşist ve anti emperyalist örgütlenmelerin sağladığı her geçen gün bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

YDG olarak üzerimize yüklenen misyonun farkında olmak gerekir. bözlesi geniş birliklerde yer alınmasının, diğer kurumlarla tartışmalar yürütülmesinin ve etkinliklerin örgütlenmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

YDG Hessen