Anasayfa , AVRUPA , Nürnberg’deki dernek, asılsız iddialara dayanılarak kâr amacı gütmeyen kuruluş statüsünden mahrum bırakıldı.

Nürnberg’deki dernek, asılsız iddialara dayanılarak kâr amacı gütmeyen kuruluş statüsünden mahrum bırakıldı.

Nürnberg şehri, vergi kanunun 51. paragrafına atıfta bulunarak kültür derneğinin kar amacı gütmeyen kuruluş statüsünü geri almak istiyor. Yerel bir gizli servisin raporunda adı geçen kuruluşların kar amacı gütmeyen kuruluşlar olamayacağı görüşündesiniz. Bunun Dialog der Kulturen e.V. ile ne ilgisi var?
Anayasanın korunmasına ilişkin raporda diyalogdan hiç bahsedilmiyor. Geçen yıl Bavyera Anayasayı Koruma Dairesi kendi başına harekete geçti. Kurum, Nürnberg Merkezi Maliye Dairesi’nin dikkatini “Dialog der Kulturen e.V. derneği ile anayasanın korunmasına ilişkin raporda aşırılık yanlısı olarak sınıflandırılan gruplar arasında ilgili bağlantılar” olduğu gerçeğine çekti.
Anayasa Koruma Teşkilatı( Verfassungschutz)  raporuna bir kopyası eklenmiş olan TKP-ML’ye atıfta bulunmuşlardır. Bunların da ATiF/ATiK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu/Federasyonu, Yeni Kadın/Yeni Kadın ve YDG Yeni Demokratik Gençlik) gibi çevre örgütleri iddiaları vardı. Bavyera Anayasa Koruma Teşkilatı (Verfassungschutz)  raporunda hepsinin adı geçmektedir. Şimdi de Facebook sayfalarında YDG logosunun yer aldığı bir etkinliğin reklamını yapmakla suçlanıyorlar.
Bu şekilde bilinçli bir şekilde  kültürlü, sol bir dernek hedef alınıyor. Ancak, bu tür sorunların ve sıkılaşmaların sadece Bayern ile sınırlı kaldığına inanmak yanlış olur.
Bir süredir hukuki ve siyasi rotası belirlenmiş olan gerici-militarist bir devlet yeniden yapılanması dönemindeyiz. Şu anda doğrudan yaşadığımız şey, sosyal haklar kısıtlanmasının bir sonucu olarak bu sıkılaştırıcı önlemlerin pratikte somut olarak uygulanmasıdır.
Derneğin tüzüğünde amaç olarak “Halklar, Göçmenler, Gençler, Çocuklar, Kadınlar ve Erkekler arasındaki diyaloğu” teşvik etmektir.
“On yılı aşkın bir süredir, çok çeşitli kültürel geçmişlerden gelen insanlar için önemli bir buluşma noktası olduk. Düzenli olarak birlikte yemek pişiriyor, oyun oynuyor ve hepsinden önemlisi öğreniyoruz. Birbirimizden ve birbirimizle ne tür dünyalardan geldiğimizi ve birlikte nasıl bir dünyada yaşamak istediğimizi öğreniyoruz. Kökleri kapitalist sömürü sistemine uzananlar da dahil olmak üzere, günlük yaşamlarımızdaki çeşitli sorunları birlikte tartıştığımızda, gerçek bir birliktelik yaşıyoruz. O zaman derneğin ne kadar önemli olduğunu ve neden yıllardır haklı olarak kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu anlıyoruz.”
Kâr amacı gütmeyen statümüzü korumak için siyasi ve hukuki olarak mücadele edeceğiz. Amacımız bu devletin anayasası hakkımızdaki iddialarını yaymak değil, aksine uğruna mücadele ettiğimiz siyasi mücadele alanını daha  güçlendirerek  terk etmemektir. Anayasayı Koruma Dairesi’nden maaş bordrosu alan masa başı memurlarının, özensiz internet araştırmalarına dayanarak belediye yetkililerine kimin kamu fonu alıp kimin almayacağını dikte etmesi söz konusu olmamalıdır. Aynı zamanda maddi dayanışmayı da örgütlüyor ve deneyimliyoruz. Bu yılki 8 Mayıs vesilesiyle bir dayanışma partisi planlıyoruz ve bir destek grubu kuruyoruz. Grupların ve insanların gerektiğinde kulüp odalarını ücretsiz olarak kullanabilmeleri ilkesine kesinlikle bağlı kalmak istiyoruz.”
Nürnberg’deki Kültürler Diyaloğu e.V. ile dayanışma içerisindeyiz!
Baskılara karşı omuz omuza!