Anasayfa , Ön Resim , Rheinmetall’in önünde hissedar toplantısına karşı eylem düzenlendi

Rheinmetall’in önünde hissedar toplantısına karşı eylem düzenlendi

Rheinmetall’in hissedar toplantısına karşı bugün Almanya’nın Düsseldorf kentinden bir miting düzenlendi. Rheinmetall genel merkezi önünde yapılan eylem saat 11:55’de başladı.
Eylemde Rheinmetall’in dünya genelinde emperyalist saldırganlığa verdiği destek ve yatırımlar teşhir ve protesto edildi.
Mitingde yapılan konuşmalarda’’Olaf Scholz’un “Zeitenwende” konuşmasından bu yana hissenin değeri neredeyse üç katına çıktı! Büyük Kazançlar silahlanma ve mühimmat üretiminde bunu mümkün kılmaktadır. Rheinmetall, ABD’den 38 milyar euro almayı bekliyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde 100 milyar özel federal borç alınacak. Şu anda “Leopard” ana muharebe tankının ardından “Panther” bant koşusunda. Daha fazla savaş ve daha fazla ölüm için tanklar üretiliyor’’ dendi.

Yeni Demokratik Gençlik’in (YDG) de katıldığı eylemde, Ukrayna savaşında da Rheinmetall’in etkisine değinilen konuşmalarda, şunlar denildi: Ukrayna’da Rheinmetall, en son “Panther” modeli için yeni bir tank fabrikası kurmak istiyor. Yakında Macaristan’da da bir tane olacak “Lynx” tipi tank için fabrika üretimine başladı.
Ayrıca yakın zamanda Rheinmetall’in ABD F 35 gizli uçağı için parça üretiminde yer aldığı duyurulmuştu. Federal hükümetin halihazırda 35 kopya sipariş ettiği çok amaçlı savaş uçaklarına katılmak istiyor. F-35’ler yenileri Büchel nükleer silah sahasında konuşlanmış modernize edilmiş ABD B61-12 nükleer bombaları için taşıyıcı sistemler.
Basında çıkan haberlere göre Rheinmetall, ABD şirketleri Lockheed Martin ve Northrop Grumman ile işbirliği yapmayı kabul etti. Bunlar F-35’in gövde parçalarını üretmektedir. Bremen bunun için üretim yeri olarak tartışılıyor.’’ dendi.
Daha sonra Rheinmetall yöneticisi Armin Papperger, Vladimir Putun ve Olaf Scholz’un maketleri taşınarak, üzerine savaş silahlarının fotoğraflarının olduğu sahte paraların atıldığı teatral bir gösteri yapıldı. Oldukça çoşkulu geçen eylem saat 13:00’da sonlandırıldı.