Anasayfa , AVRUPA , #STOPG7 – YDG Avusturya Kampı Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi! (FOTO GALERİ)

#STOPG7 – YDG Avusturya Kampı Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştirildi! (FOTO GALERİ)

11350711_954339441290330_2826699777040237723_nST.GİLGEN | 26 – 05 – 2015 | Avusturya Yeni Demokratik Gençlik, Salzburg eyaletine bağlı St.Gilgen köyünde aktivistleri ile 3 günlük eğitim kampı gerçekleştirdi. Ülke Gençlik Komitesi’nin öncülüğünde gerçekleşen eğitim kampına 35 genç,  4 MYK temsilcisi, Yeni Kadın ve Avusturya Federasyonu ATİGF’den temsilciler katılım sağladı.

Emperyalist-kapitalist sistemin genç insanlara dayatmaya calıştığı yoz hayatı bertaraf etmeyi ve genç insanlara alternatif bir duruş sunmayı görev bilen YDG, 25. kavga yılında bu azmini daha ileriye taşıyor! Emek sömürüsünün baş kurbanı olan işçi gençlik, sistem tarafından ucuz üretici olarak kullanılmakta ve aldığı maaş ile hayatın her alanından kısıtlanmaktadır. ‘‘Bozuk ruh‘‘ modelini yaratma çabasında olan kapitalist sisteme muhalif olan bizler, genç yığınlara iş ve eğitim alanındaki çelişkileri kavratma çalışmaktayız.

Avusturya YDG‘de kabuk değişimi

Son yıllarda geleneksel olarak yapılan eğitim kamplarının yaş ortalaması yüksek olmasına rağmen bu sefer gerçekleşen kampta, liseli öğrencilerin çoğunluğu göze çarptı. Bünyemize katılan 6 yeni genç ile geleceğe yeni kan yaratmakta olan YDG kabuk değişimine başladı.

Politik Eğitim Çalışması ve Workshop

Eğitim çalışmalarını tüm ekip halinde alan YDG’liler, Avrupa‘da gelişen ırkçılığı, Pegida vb. gibi sistemin beslemeleri olan faşist yapılanmaları tartıştı. Bu tür yapılanmaların sistem tarafından bilinçli bir şekilde ortaya çıkarıldığı konusunda hemfikir olan gençler, dünyada geçmişten bugüne kadar işçi sınıfına karşı geliştirilen saldırıları ve faşizmi tartıştı.

Ardınan üç gruba ayrılan YDG’liler, kısa film, pankart ve ATİK’e yönelik geliştirilen saldırılara karşı protest t-shirt hazırlama çalışmalarına girdi. Teması G7 olan Pankart çalışmasında gençler haziran ayının ilk haftasında gerçekleşecek olan G7 NATO zirvesine hazırlık yaptı. Grup çalışmalarında keyifli anlar yaşayan YDG’liler, çıkan sonuçlarda ne kadar kreatif olduğunu ispatladı.

Avusturya YDG, kısa film konusundaki tecrübesini kullanarak başarılı bir çalışma gerçekleştirdi. Çekilen kısa film, 25. YDG Gençlik Kültür Sanat Festivali’nde yarışmaya sunulacak.

MYK ‘‘STAND UP FOR THE FIGHT‘‘ – Kampanyası

Kampta, YDG Merkezi Yönetim Kurulu ‘‘Stand Up For The Fight‘‘ adlı kampanyasını tanıttı. Yeni dönem ile birlikte başlatılan kampanyanın Avrupa’da yükselen ırkçı saldırılara karşı bir adım olduğunu belirten MYK temsilcisi, yaz sürecinden önce Avrupa’nın birçok yerinde faaliyet yürüten bölgelerin sokak eylemleri ve konuya ilişkin çalışmalar gerçekleştiriceğini aktardı.

Yerli Kurumlardan Destek

Eğitimin Kampının ikinci gününde YDG‘liler Avusturyalı bir kurumun temsilcisi ile eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. Bir bölümünü açık alanda yapan kurum temsilcisi, kolektivizm kavramına vurgu yapan oyunlar gerçekleştirdi.

Üç günün ardından başarıyla tamamlanan eğitim kampı özellikle yeni katılan gençler arasında beğeni topladı. Toplu fotoğraf çekildikten sonra “BİRLİK-MÜCADELE-ZAFER” sloganı ile eğitim kampı son buldu.