Anasayfa , AVRUPA , YDG 10. Almanya Gençlik Kurultayı Gezi Şehitlerine Atfedildi

YDG 10. Almanya Gençlik Kurultayı Gezi Şehitlerine Atfedildi

DARMSTADT | 20 – 04 – 2014 | Avrupa’da yürütülen gençlik mücadelesinde önemli bir mevzi olan Yeni Demokratik Gençlik, Almanya çapında 10. Gençlik kurultayını gerçekleştirdi. 50’ye yakın katılımın olduğu kurultay, Almanya’nın birçok şehrinden 32 delegenin katılımıyla başladı. Kurultay İşçi-Gençlik Derneğinde gerçekleşti. Almanya Gençlik Kurultayı, 9. Dönem ÜGK’sının önergesiyle kurultayın Gezi Şehitlerine atfedilmesini oybirliği ile onayladı.

Yapılan saygı duruşunun ardından, divan seçimi gerçekeşti. Genç ve kadınlardan oluşan kurultay divanı kurultayı selamladıktan sonra, 9. dönem Almanya Ülke Gençlik Komitesi adına yapılan açılış konuşmasıyla kurultaya devam edildi. ÜGK temsilcisi yürütülen mücadelenin önemine vurgu yaptı ve Almanya çapında yürütülen antifaşist-antiemperyalist mücadelede YDG’nin önemine dikkat çekti. ÜGK temsilcisi konuşmasında, örgütlü mücadelenin her zamankinden daha önemli hale geldiğine dikkat çekti ve katılımcıları selamlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Kurultay ÜGK’nın yayımladığı siyasi tartışma taslağının tartışılmasıyla devam etti. Hessen, Güney, Kuzey ve NRW bölgesinden delegelerin taslağa yönelik somut önerilerin tartışılması ve oylanmasıyla birlikte Almanya siyasal perspektifi son şeklini almış oldu.

Almanya 9. Dönem ÜGK’sının kurultaya sunmuş olduğu faaliyet raporu yoğun ve canlı tartışmalara neden oldu. Kurultayda alınan karar gereği bşlge ve alanların raporları sunulduktan sonra tartışmalar geç saatlere kadar sürdü. Ancak kurultayda Almanya 9. Dönem Ülke Gençlik Komitesi’nin sunduğu faaliyet raporu oy çoklıuğu ile onay görmedi.

Kurultay,  yedi kişilik Ülke Gençlik Komitesinin seçilmesinin ve dilek ve temennilerin ardından sonlandırıldı. Yoğun tartışmaların yaşandığı kurultay, 10 saatlik bir zaman dilimi içinde gerçekleştirildi.

Kurultayda söz alan ve YDG MYK’sı adına konuşan temsilci, 2015 yılının YDG açısından önemli olduğunu, YDG’nin 25. Yılına gireceğini ve bu sürece şimdiden hazırlık yapılması gerektiğini belirtti.