Anasayfa , TÜRKİYE , YDG Konferansı’nın 1. günü sona erdi

YDG Konferansı’nın 1. günü sona erdi

 

TÜRKİYE | 26 – 02 – 2012 | Yeni Demokrat Gençlik tarafından 25-26 Şubat tarihlerinde İstanbul Aksaray’da bulunan Su Tiyatrosu’nda düzenlediği 6. Konferansı’nın “HDK” ve “Güncel Politikalar Işığında Görevlerimiz” konularının işlendiği 2. oturumun gerçekleşmesiyle ilk gün sona erdi.

Geçtiğimiz yıl Dersim’de şehit düşen Beşler, yine Dersim’de şehit düşen TİKKO gerillası Yurdal Yıldırım ve HPG gerillası Mazlum Erenci, devrimci gazeteci Suzan Zengin ile Roboski katliamında yaşamını yitiren 35 Kürt gencine ithaf edilen konferansın ilk günü tartışmalarla sona erdi.

2. Oturum

Halkların Demokratik Kongresi’ne dönük YDG’nin yaklaşımının tartışıldığı 2. oturumun ilk bölüm başlamadan önce, puşi taktığı için yaklaşık 2 yıldır hapishanede tutulan tutsak öğrenci Cihan Kırmızıgül’ün konferansı selamlayan mesajı okundu.

HDK gündeminde Kürt ulusal mücadelesinin toplumsal mücadelenin merkezinde olduğuna değinen konuşmacı, devletin son süreçte bir konsept değişikliğine giderek saldırılarını artırdığını söyledi. Tüm bu gerçekliklerden kaynaklı toplumsal hareketlerin ortaklaşmasının bir zorunluluk olduğunu kaydeden konuşmacı, HDK’nın da bu süreç için bu ihtiyacı karşılayacak nitelikte olabileceğini söyledi.

HDK sunumunun ardından Demokratik Yurtsever Gençlik adına bir katılımcı söz aldı. “Kürt hareketi gençlik ve kadın, yani toplumun en ezilenleri tarafından sorumlulukları yüklenmiş bir harekettir. Biz de bu hareketin gençliği olarak saldırılar karşısında binlerce tutuklusu olan bir gençlik örgütüyüz” şeklinde konuşan DYG temsilcisi, “Biz bu hareket için her zaman ‘Genç başladık, genç bitireceğiz’ demiştik. Herkes bilsin ki Kürt gençliği, bizler umutluyuz” dedi.

Kürt halkının toplumsal anlamda bir mücadele verdiğini söyleyen DYG temsilcisi, “HDK, ezilmişlerin, 3. kesim ilan edilenlerin birlikte yaratacağı mücadeleyi yükseltecek bir güçtür” dedi.

HDK üzerine tartışmalar devam ederken, Ankara KESK Şubeleri ile birlikte Roboski’ye giden Ankara DDSB’den bir yoldaş, konferansa telefonla bağlandı. Yakınlarını kaybedenlerin köyüne gittiklerinde YDG konferansını ve bu konferansın Roboski’de katledilenle atfedildiğini anlattığını söyleyen DDSB’linin ardından katliamda 19 akrabasını yitiren bir kadın konuştu. Bu konuşmanın ardından salonda “Katil devlet hesap verecek!” sloganı haykırıldı.

Söz alan bir katılımcı Kürtçe bir konuşma yaptı. Kürt halkına yönelik baskıların, faşist tahakkümün bugüne özgü bir durum olmadığını ve binyıllardır bu coğrafyada sürdüğünü söyleyen katılımcı, sadece biçimsel (teknolojik vs.) değişikliklerin yaşandığını belirtti.

Konferansın 2. oturumunda son olarak “Güncel Politikalar Işığında Görevlerimiz” konusu tartışıldı. Tartışmaların ardındanDemokratik Gençlik HareketiEkim Gençliği, Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube başkanı Hasan Gülüm, Deri-İş Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Eren Korkmaz yaptıkları konuşmalarla konferansı selamladılar.

1. gün, MKM Müzik Topluluğu’nun ezgileri ve halaylarla sona erdi.

AHM-ATİK Haber Merkezi