Anasayfa , GKSF , YDG’nin 30. Kültür Sanat Festivali Başarı ile Gerçekleşti!

YDG’nin 30. Kültür Sanat Festivali Başarı ile Gerçekleşti!

Yeni Demokratik Gençlik tarafından kapitalist sistemin yoz kültür ve sanat anlayışına karşı düzenlenen Gençlik Kültür Festivalinin 30.’su 19 Kasım Cumartesi günü Frankfurt’ta gerçekleştirildi.
“Gençliğin ayak sesleri mücadeleye ritim tutuyor!Emperyalist Saldırganlığa karşı YDG ile Geleceği örgütlüyoruz” şiarı ile gerçekleştirilen festivale  bir çok alandan genç katılım sağladı. Daha önceki senelerde yarışma şeklinde  yapılan festival bu sene sadece sunumlarım gösterimi ile gerçekleştirildi. Ayrıca  SYM, Young Struggle, YXK, Rebell ve Kommunistischer Aufbau gibi  gençlik örgütleri de festivale katılım sağladı.

Frankfurt Sossenheim Saalbau’da gerçekleşen 30. Gençlik Kültür Festivali ilk olarak devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonrası Frankfurt’ta Kagef bünyesinde çalışmalarını sürdüren halk oyunları ekibi tarafından folklor gösterimi gerçekleştirildi. Folklor gösterimi sonrası müzik ve şiir kategorilerinde sunumlar yapıldı. Yapılan sunumlar sonrası ATİK eş başkanı tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Gençlik Kültür Sanat Festivalinin önemine değinilen konuşmada gençlik tarafından yapılan bu tür çalışmalara herkesin daha fazla destek vermesinin önemine  vurgu yapıldı. Konuşmadan sonrası ise festivale konuk sanatçı olarak katılan Grup Cemre sahne aldı.  Daha sonra ise müzik(çocuk) dalında sunumlar gerçekleştirildi. Yapılan sunumlar  kitle tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.  Festivalde YDG adına  da bir yazı okundu.  Okunan yazıda kapitalizmin  bireyselcilik ve yoz kültür ile gençliği apolitikleştirilmesine karşı sadece örgütlenerek mücadele edilebileceği vurgu yapılırken festival aracı ile YDG saflarında örgütlenme çağrısı yapıldı. Yazıda son olarak hem festivale hem de YDG’ye büyük emekler veren onur üyeleri anılırken onların mücadelesini sahiplenme sözü bir kez daha vurgulandı. Okunan yazıdan sonra ise Hannover tiyatro ekibi tarafından  İran’da katledilen kadınlar adına bir tiyatro oyunu sergilendi. Festival izleyicileri tarafından büyük alkış alan tiyatro sonrası “Jin,Jiyan,Azadî” sloganı ile İran’daki direnişe destek verildi. Tiyatro sonrası ise festivalin konuk sanatçıları Umuda Haykırış, Koma Bezar S.Castro ve Grup Mengene sahne aldı. Festivalin sonuna doğru ise çeşitli alanlardan gençlerin gönderdiği resim ve karikatürler gösterildi. Ayrıca bir kaç hafta önce kaybettiğimiz ve bizlere de Kültür Sanat alanında  büyük emekleri gecendeğerli Şahin Özer hoca anısına ailesine bir pokal verildi. Sonrasında ödül törenine geçildi ve katılımcılara teşekkür plaketi verildi. Bu sene Yetiş Yalnız özel ödülü kimyasal silah kullanımına dair yaptığı açıklama sonrası tutuklanan Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof.Dr. Sebnem Fincancı’ya verildi. Festival saat 22 civarı sonlandırıldı.